طریقه ساختن نی هفت بند در خانه

طریقه ساختن نی هفت بند در خانه

قبل از آنکه صحبت درباره ساخت نی هفت بند را شروع کنیم، بهتر است به شما مشتاقان ساخت نی هفت بند ان را بگویم که اگر در زمینه نی و نی نوازی اطلاعات جامع و کاملی ندارید بهتر است به صفحه نی و نی نوازی و آموزش نی نوازی سایت موسیقی پر از کالا بروید و هر آنچه مرتبط به نی و نی نوازی هست را بیاموزید. در صفحه نی و نی نوازی نحوه انگشت گذاری بر روی ساز نی، طریقه نواختن نی، فیلم هایی از استاد حسن کسایی و .. وجود دارد که اطلاعات شما را در زمینه نواختن نی کامل می کند. بعد از آن میتوانید با اطمینان کامل به عنوان یک نی نواز به این صفحه برگردید و ساخت نی هفت بند را شروع نمایید.

بسیاری از نی نوازان، بعد از کار کردن زیاد با نی و نی نوازی با نی های مختلف، دوست دارند که نی را به همان شکل که دوست دارند بسازند. برای ساخت نی هفت بند در ابتدا نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که نی را باید در اواسط فصل زمستان چید. نی نزدیک به یکسال هم باید در سایه و یک ماه هم در آفتاب نگه داشته شود تا به طور کامل خشک شود. 

بسته به کوک نی، سایزهای نی  متفاوت است. یک اصل مهم برای بند نی هم این است که بند نی از بالا به پایین کوتاه تر می شود. نکته قابل توجه برای نی های کج هم این است که باید با یک فاصله مشخص از شعله حرارت داده شود و بعد از آن با فشار پا آن را صاف کرد.

ابزاری که برای ساخت نی هفت بند به آن نیاز دارید عبارتند از :

سیخ: از سیخ برای باز کردن بند های نی از آن استفاده می شود.

چسب کاغذی: محل برش اگر محکم نباشد ترک می خورد . از این ابزار برای بستن محل برش استفاده می شود.

اره آهنبر: دو سر مازاد نی را با استفاده از این ابزار می بریم.

سوهان گرد شماره ۱۰: درون سر بالای نی را با استفاده از این ابزار می بریم.

متر یا خط کش: محل سوراخ ها را با استفاده از خط کش یا متر اندازه می گیریم.

هویه بزرگ: برای ایجاد سوراخ

ساخت نی هفت بند
ابزار مورد نیاز

 

 • بندهای داخلی نی را به وسیله سیخ باز می نماییم طوری که اندازه سوراخی که ایجاد می شود، به اندازه نوک سوهان باز شود. در این مرحله حتما باید دقت کافی داشته باشید که سوراخ ایجاد شده بزرگتر نشود چرا که با این کار نفسی که در نی دمیده می شود هدر می رود. برای سوراخ کردن ساز نی خود ، به هیچ عنواغن نیاز به گرم کردمن سیخ نیست چون ممکن است سیخ ترک بخورد و یا این که سست شود.

 

ساخت ساز نی هفت بند
ساخت ساز نی

در مرحله دوم کار ما این است که سری بند بالایی نی را ببریم: برای این کار لازم است که بند کوچک را در بالا نصف بندی که در زیر آن قرار دارد در نظر بگیریم. در این جا همانطور که گفتیم برای جلوگیری از ترک خوردن و محکم نگه داشتن نی باید آن را با چسب کاغذی ببندیم. حال آن را با اره آهن بر می بریم.

ساخت ساز نی
برش در ساخت ساز نی

حال با استفاده از سوهان، با دقت زیاد سر نی را از داخل صاف می کنیم. دلیل این کار این است که هوا به راحتی به سمت داخل هدایت شود. در نازک کردن و صاف کردن سر نی زیاده روی نکنید چون امکان دارد که بعدها نی ترک بخورد.

برای مشخص کردن محل سوراخ ها نیاز به یک الگوی دقیق و حساب شده داریم که ما برای ساخت نی همبند خود از الگوی کتاب استاد کیانی نژاد استفاده کردیم. محل نی ها را با استفاده از مداد علامت می زنیم. در این مرحله حتما سعی داشته باشید که محل سوراخ ها در یک مسیر و راستا و جوانه ها نیز در طرفین سوراخ ها باشند. 

ساخت نی هفت بند
ایجاد سوراخ های نی

مرحله آخر و شاید بگم سخت ترین مرحله در ساخت نی شماره گذاری سوراخ ها و بندها از سمت پایین به طرف بالا می باشد. در این مرحله ابتدا سوراخ های ۱ و ۵ را ایجاد می کنیم . برای این منظور از پایین روی بند سوم و چهارم را سوراخ می کنیم . این در جایی است که انتهای سوراخ در بالا و جایی است که چین و چروک نی به اتمام می رسد.

بعد از آن نوبت به ایجاد سوراخ ۳ می رسد، محل این سوراخ در بین دو سوراخ ایجاد شده و جدود سه میلی متر نزدیک به سوراخ ۲ می باشد.

بعد از ایجاد سوراخ ۳، سوراخ ۱ را ایجاد می کنیم. محل سوراخ یک در انتهای نی است وآن را باید طوری انتخاب کنیم که فاصله آن تا سوراخ ۲ یکمی کمتر از فاصله ای باشد که بین سوراخ ۲ و ۳ است.

برای ایجاد سوراخ ۴ مابین سوراخ ۴ و ۵ را به گونه ای انتخاب می کنیم که به سوراخ ۳ نزدیکتر باشد.

سوراخ ۶ را نیز در پشت نی ایجاد می کنیم، سوراخ پشت نی را به اندازه سوراخ ۳ تا ۵ انتخاب می نماییم.

در پایان کارانتهای نی را قطع می کنیم.دقت کنید که پایین سوراخ ۱ با پایین سوراخ دو باید برابر باشد.

آموزش نی نوازی سطح مقدماتی

اگر شما به یادگیری نواختن نی نیز علاقه مند هستید و جر افرادی هستید که دوست دارید همه چیز را به بهترین نحو و بدون هیچ کم و کاستی بیاموزید ، به شما پیشنهاد میکنیم با ویدئوهای آموزشی ما همراه باشید ما در آموزش ساز نی تمامی نکاتی که باید یک نوازنده نی بداند را بیان کردیم و در آموزش نی بسته های آموزش جامع و کاملی را قرار دادیم که با دیدن آنها می توانید تبدیل به یک نوازنده نامی و حرفه ای شوید.

یک نظر

 1. سلام . نوید هستم از کشور افغانستان یک دانه نی هفت بند خریده ام از شهر تهران . فعلاً در افغانستان زندگی میکنم من بسیار عاشق نی هستم. ولی متاسفانه بلد نیستم. میتوانم کم کم صدا شو در بیارم. مشکلی اینجاست که در این شهر کسی بلد نیست به نواختن نی. چطوری میتوانم یاد بگیرم

  1. سلام
   میتونین از آموزش های رایگان سایت استفاده کنید یا از پکیج های آموزشی سایت استفاده کنید

 2. قدرت اله لدنی

  سلام عالی بود دستتون درد نکنه

 3. بأ سلاملطفا مراحل ساخت نی هفت بند و نی لبک یا نی عربی را برایم ارسال کنید زد ضمن ساخت فلوت را توصیح دهند .بأ تشکر

 4. سلام ببخشید من نی هامو با میله (همون اهنی که نی رو سوراخ میکنه )سوراخ میکنم چون با هویه سخته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هزینه پستی رایگان

در خرید های بالای 200 هزار تومان هزینه ارسال رایگان است

ضمانت بازگشت وجه

یک هفته ضمانت برگشت مبلغ

ارسال پستی

ارسال سریع و ایمن به همه نقاط ایران

درگاه پرداخت مطمئن

بانک ملت / زرین پال / پارسیان

© ریتم ساز 2020-2008