تمیز کردن کلیدهای پیانو

بعضی از اولین چیزهایی که همه در پیانو به آن توجه می کنند کلیدهای آن می باشند. تمیز کردن کلیدهای پیانو هم یکی از دغدغه های نوازنده ها و هنرجویان می باشد. متاسفانه کلیدهای سفید پیانو به راحتی به گرد و خاک و لکه ها اجازه می دهند که به وضوح دیده شوند. به همین دلیل تمیز کردن کلیدها بخش مهمی از محافظت پیانو در شرایط خوب و قابل قبول است. در این جا بعضی از روش های تمیز کردن موثر برای کلیدهای پلاستیکی و عاجی پیانو را به شما می گوییم که به تازه و نو ماندن کلیدها کمک می کنند.

خواندن این مقاله هم می تواند برای شما مفید باشد: چگونه نواختن پیانو را بیاموزیم؟

قسمت اول : تمیز کردن کلیدهای پلاستیکی پیانو

۱-مخلوط کردن محلول های شوینده

یک کاسه را از آب گرم پر کنید و چند قطره مایع شوینده یا صابون در آن بریزید و آن را به خوب مخلوط کنید و اجازه بدهید که محلول خنک شود.

مخلوط کردن محلول های شوینده
مخلوط کردن محلول های شوینده

۲- یک پارچه نرم  و سفید را داخل محلول شوینده قرار دهید

پارچه نرم و تمیزی را به محلولی که ساخته اید آغشته کنید. توجه کنید که پارچه شما فقط باید با محلول آغشته شده و مرطوب شود و نباید آب آن آنقدر باشد که بین کلیدهای پیانو نفوذ کند و موجب صدمه زدن به بدنه پیانو شود.

مطمئن باشید که پارچه ای که استفاده می کنید سفید می باشد چون بعضی از پارچه های رنگی  می توانند به کلیدها رنگی منتقل کنند و باعث از بین بردن آنها شوند.

آغشته کردن پارچه سفید به مواد
آغشته کردن پارچه سفید به مواد

۳- کلیدهای سفید را پاک کنید

کلیدها را از عقب به طرف جلو با پارچه مرطوب تمیز کنید. توجه کنید که نباید از کناره ها کلیدها را تمیز کنید چون این کار باعث می شود که گرد و خاک موجود بر روی کلیدها به بین کلیدها منتقل شوند. همچنین سعی کنید به طرف عقب دستمال نکشید تا گرد و خاک را به پشت کلیدها انتقال ندهید.

پاک کردن کلیدهای سفید
پاک کردن کلیدهای سفید

۴- کلیدهای سیاه را با یک پارچه سفید دیگر تمیز کنید

این مهم است که از دو پارچه برای کلیدهای سیاه و سفید استفاده کنید چون کلیدهای سفید به راحتی لکه دار می شوند و شما باید مواظب آنها باشید. از همان روشی که برای تمیز کردن کلیدهای سفید استفاده کردید برای تمیز کردن کلیدهای سیاه هم استفاده کنید.

پاک کردن کلیدهای سیاه
پاک کردن کلیدهای سیاه

۵- با یک پارچه خشک و تمیز دوباره کلیدها را تمیز کنید

بعد از آنکه با دستمال آغشته به مواد شوینده کلیدها را به صورت کامل تمیز کردید با یک پارچه دیگر آنها را تمیز کنید و مطمئن شوید که تمام نقاط کیبورد را تمیز و خشک کرده اید.

خشک و تمیز کردن کلیدها
خشک و تمیز کردن کلیدها

۶- پاک کردن اثر انگشت

پاک کردن کلیدها باعث تمیز کردن صفحه کلید از گرد و خاک و لکه ها می شود اما اثر انگشت نیاز به روش های متفاوت برای تمیز شدن دارد زیرا این اثرات به راحتی از روی کلیدها پاک نمی شوند.

  • محلولی از یک قسمت سرکه و۳ قسمت آب درست کنید و یک پارچه نرم سفید و تمیز را به آن آغشته کنید و هر کلید را به صورت جداگانه با آن پاک کنید و خشک کنید مطمئن شوید که کلید از قبل از گرد و خاک و لکه های احتمالی پاک شده است.
  • باز هم مواظب باشید که محلول شما وارد فضاهای بین کلیدها نشود و همچنین بیش از حد روی کلید نماند چون سرکه باعث صدمه زدن به کلیدها خواهد شد. اگر پیانوی شما دارای پوشش کیبورد یا به اصطلاح کاپوت می باشد، آن را به مدت یک روز بردارید تا بوی سرکه کاملا از بین برود.
پاک کردن اثر انگشت
پاک کردن اثر انگشت

۷- برای جلوگیری از کثیف شدن و گرد و خاک گرفتن دوباره کلیدها را بپوشانید

قبل و بعد از استفاده از پیانو مطمئن شوید که پیانو را با کاور مخصوص پوشانده اید تا به این ترتیب از جمع شدن گرد و خاک و کثیف شدن دوباره جلوگیری کنید و مجبور نشوید از شوینده های مضر برای پیانوی خود استفاده کنید.

پوشاندن کیبورد
پوشاندن کیبورد

برای یادگیری بهتر و اصولی تر، ما به شما بسته آموزشی مقدماتی آموزش پیانو به زبان ساده را پیشنهاد می دهیم

بسته آموزشی پیانوی استاد جلیل سجاد

 

 

در صورت تمایل به خرید لطفا کلیک نمایید

قسمت دوم : تمیز کردن کلیدهای عاجی

۱-اگر پیانو شما عتیقه می باشد باید حتما بدانید چون بسیار ارزشمند و گران می باشند.

 اگر عتیقه باشد باید با احتیاط بسیاری کلیدها را تمیز کنید چون هر چند که می تواند باعث حذف لکه ها و تمیز شدن آن شود اما ممکن است ارزش پیانو را پایین آورده و از قیمت آن به شدت بکاهد.

اگر از جنس پیانوی خودتان اطمینان ندارید حتما از یک متخصص مشورت بگیرید و بعد از مشخص شدن جنس کلیدها اقدام به تمیز کردن آن نمایید.

پیانوی عتیقه
پیانوی عتیقه

۲- از استفاده از مواد شوینده و صابون های شیمایی دوری کنید

توجه داشته باشید که کلیدهای پلاستیکی و کلیدهای عاجی بسیار متفاوت می باشند. عاج ها می توانند به راحتی رطوبت و مواد شیمیایی را جذب کنند که می تواند باعث آسیب دیدن آنها شود.

خودداری از استفاده از مواد شیمیایی
خودداری از استفاده از مواد شیمیایی

۳- دستکش های سفید و از جنس پنبه بپوشید

دستکش های سفید بهترین روش برای تمیز کردن کلیدهای عاجی می باشند چون زمانی که مشغول تمیز کردن آنها می باشید، دستکش های رنگی احتمال دارد که رنگ خودشان را به کلیدها منتقل کنند و باعث لکه دار شدن آنها شوند.

استفاده از دستکش
استفاده از دستکش

۴-گردگیری کردن کلیدها

از یک قلم موی بسیار نرم و براق و یا یک گردگیر سفید پشمی استفاده کنید. با قلم مو تمام کلیدها و خصوصا فضاهای بین کلیدها را گردگیری کنید.

گردگیری کردن
گردگیری کردن

۵- سفید کردن کلیدها

برای سفید کردن کلیدهای عاجی چند روش مختلف وجود دارد که می توانید استفاده کنید.

  • می توانید از پاک کننده های وینیلی استفاده کنید و به آرامی سطح کلیدهای عاجی را مالش دهید. هر کلید را به صورت جداگانه مالش دهید. هنگام مالش دادن کلیدها با پاک کن توجه کنید از تکنیک هایی استفاده کنید که پاک کن گرد شود و تمام نقط کلیدها را با آن پاک کنید
  • از یک پد پشمی خوب برای تمیز کردن لکه ها و حذف نقاط زرد از کلیدها استفاده کنید. مطمئن شوید که پد مناسبی را برای این کار انتخاب کرده که به کلیده آسیب نرسانید و آنها را خراش ندهید.
  • سعی کنید کلیدهای پیانو را در مقابل نور خورشید قرار دهید چون نور خورشید باعث سفید شدن عاج می شود و آن را براق تر می کند و می تواند کلیدها را از لکه های زرد هم پاک کند و از زرد شدن بیشتر آن جلوگیری می کند.
سفید کردن کلیدها
سفید کردن کلیدها

در صورت تمایل می توانید این مقاله را هم مطالعه نمایید: همه چیز درباره پیانو

[news_box title=”مطالب مرتبط” link=”http://ritmsaz.ir/category/%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D8%B3%D8%A7%D8%B2/%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%DA%AF%DB%8C%D8%AA%D8%A7%D8%B1/” link_target=”_blank” hc_title=”” count=”4″]
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هزینه پستی رایگان

در خرید های بالای 200 هزار تومان هزینه ارسال رایگان است

ضمانت بازگشت وجه

یک هفته ضمانت برگشت مبلغ

ارسال پستی

ارسال سریع و ایمن به همه نقاط ایران

درگاه پرداخت مطمئن

بانک ملت / زرین پال / پارسیان

© ریتم ساز 2020-2008