چگونه نواختن پیانو را بیاموزیم؟

چگونه نواختن پیانو و یادگیری آن می تواند حتی برای استعدادهای موسیقی هم سال های زیادی طول بکشد، اما شما می توانید اصول اولیه نواختن این وسیله را نسبتا در یک زمان کوتاه یاد بگیرید. زمانی که شما اصول و پایه آن را داشته باشید، برای تبدیل کردن آنها به عادت و تکنیک نیاز به تلاش و تمرین دارید. با مقداری زمان و تلاش شما می توانید نواختن را با موقعیت و ژستی درست یاد بگیرید؛ همچنین شما می تواند موسیقی را بخوانید.

این مقاله هم می تواند برای شما بسیار مفید باشد: همه چیز درباره پیانو

قسمت اول: درک صحیح از کیبورد و موقعیت انگشتان

۱-یاد گرفتن کلیدها بر روی کیبورد

بر روی کیبورد گیتار تعداد ۵۲ کلید سفید وجود دارد که بر اساس نت های مربوط به هر کلید نامگذاری می شوند این ۵۲ کلید در اصل به ۷ اکتاو تقسیم می شوند. نت ها در پیانو از نت A به سمت نت G به صورت صعودی طبقه بندی می شوند یعنی در هر اکتاو کلید های سفید به صورت (ABCDEFG) نامگذاری شده و این روند ۷ بار تکرار شده است، بنابراین حروف به سمت راست کیبورد حرکت می کنند (مانند A → B → C ) و به سمت چپ کم می شوند (مانند C → B → A ). علاوه بر این :

 • زمانی که شما به انتهای هر کدام از نت ها برسید، دوباره تکرار می شوند. بنابراین هنگام حرکت به سمت راست پیانو حروف شما به شکل A→B→C→D→E→F→G و هنگام حرکت به سمت چپ این حروف به شکل G→F→E→D→C→B→A در هر نت می باشد.
 • بر روی کیبور همچنین ۳۶ عدد کلید سیاه رنگ وجود دارد که نشان دهنده نیم پرده های تن صدا در بین کلیدهای سفید می باشد. علامت # نیم پرده به سمت بالا و علامت b نیم پرده به سمت پایین می باشد (علامت # دیز نام دارد و هر گاه کنار نتی ( سمت چپ ) از این علامت استفاده کنیم نت ما نیم پرده زیر تر می شود ( در واقع نیم پرده ارتفاع آن بالا تر می رود ) و علامت b بمل نام دارد، بمل دقیقا بر عکس دیز می باشد و در واقع هر وقت کنار نتی بیاید ( در سمت چپ نت ) باعث می شود که نت نیم پرده بم تر شود).
 • اکثر کلیدهای سیاه رنگ دارای دو نام متفاوت می باشند. مثلا کلید سیاهی که بین نت F و G قرار می گیرد با دو نام F# و Gb شناخته می شود  و کلیدی که بین نت A و  G می باشد با دو نام G#  و Ab شناخته می شوند.
 • با توجه به اینکه این کلیدهای سیاه با یک ترتیب خاص تکرار می شوند شما به راحتی می توانید نت C را روی کیبورد خودتان پیدا کنید که قبل از هر ۲ کلید سیاه می باشد. کلید C در وسط کیبورد شما قرار دارد و معمولا نت اصلی تمام آهنگ هایی می باشد که برای سطح مبتدی در نظر گرفته می شود.
 • باید بدانید که الفبای موسیقی دارای ۷ نت می باشد که با نام های دو ، ر، می، فا، سل، لا، سی شناخته می شوند.
 • پیانو تنها سازی است که قادر است ۷ اکتاو را تولید کند در حالی که نزدیک ترین ساز به آن ویولن با تولید ۴ اکتاو می باشد.
یاد گرفتن کلیدها
یاد گرفتن کلیدها

۲- اعداد مربوط به انگشتانتان را یاد بگیرید

در بسیاری از آهنگ ها اعداد کوچکی در بالا و یا پایین نت ها پیدا خواهید کرد که به شما نشان می دهد از کدام یک از انگشتان خودتان باید استفاده کنید. در بسیاری از آهنگ های پایه برای هر کدام از نت های شماره انگشت ها هم قرار داده شده اند در حالی که شاید در آهنگ های پیشرفته و پیچیده تر این عمل انجام نشده باشد. هر شماره نشان دهنده یکی از انگشتان شما خواهد بود

 • عدد ۱ : انگشت شست شما می باشد
 • عدد ۲ : انگشت اشاره شما می باشد
 • عدد ۳ : انگشت وسط شما می باشد
 • عدد ۴ : انگشت سوم یا انگشت حلقه شما می باشد
 • عدد ۵ : انگشت کوچک شما می باشد
شماره گذاری انگشتان
شماره گذاری انگشتان

۳- با شماره های انگشتانتان تمرین کنید تا به صورت خودکار حرکت کنند

اگر مبتدی و تازه کار باشید احتمال دارد که تمرین کردن با شماره های انگشتان برای شما مشکل باشد که البته طبیعی است. اما اگر به صورت کامل این شماره ها را یاد بگیرید، به صورت خودکار عمل خواهید کرد و می توانید به راحتی پیانو بزنید.

 • بسیاری از مبتدیان تمرین مقیاس ها را یک راه موثر برای یادگیری موقعیت انگشت های خود می دانند
 • مقیاس ها مجموعه ای نت ها می باشند و معمولا شامل ۸ نت می باشند که از طریق کلید های موسیقی بالا و پایین می شوند
 • از آنجایی که بسیاری از آهنگ های پایه ای پیانو دارای شماره های انگشت برای کمک به مبتدیان می باشند، ممکن است شما هم بخواهید از این منابع برای تمرین کردن استفاده کنید.
تمرین با شماره های انگشت
تمرین با شماره های انگشت

۴- انگشت ها و دست های خودتان را با یک تکنیک مناسب در موقعیت قرار دهید

انگشت های دست خودتان را کمی خمید نگه دارید اما به گونه ای که وقتی یک کلید را فشار می دهید انگشت شما به سمت عقب بر نگردد. مخصوصا انگشت شست و انگشت کوچک شما تمایل دارند که به صورت تخت قرار بگیرند و شما باید به آنها توجه کنید.

 • سعی کنید بازو و شانه های خودتان را در هنگام زدن پیانو راحت و شل نگه دارید. این کار به شما کمک خواهد کرد که در طول اجرای پیانو از تمام بدن خودتان استفاده کنید و همچنین کمک خواهد کرد که به یک صدای بهتر از کیبورد برسید.
 • زمانی که شما کلید را فشار می دهید باید وزن بازوی خودتان را حس کنید که از طریق انگشتان شما به کلیدها منتقل می شود

اگرچه ممکن است فکر کنید که موقعیت انگشت های شما بر روی نواختن پیانو زیاد تاثیر گذار نیست اما باید بدانید که فرم مناسب انگشتان می تواند آزادی و ظرافت بیشتری به پیانو زدن شما بدهد.

قرار دادن دست ها در موقعیت
قرار دادن دست ها در موقعیت

در صورتی که تمایل دارید پیانو را به صورت حرفه ای و از دوره مقدماتی تا دوره پیشرفته یاد بگیرید، ما بسته آموزشی استاد عباس توکلی را به شما پیشنهاد می کنیم

 

 

برای خرید این بسته آموزشی کلیک نمایید

 

قسمت دوم : خواندن موسیقی

۱-باید حامل ( Staff)، کلید باس (  Bass Clef ) و کلید تریبل ( Treble Clef ) را شناسایی کنید

در موسیقی،  حامل به مجموعه ای از ۵ خط افقی که در آن ها نت ها نوشته می شوند اشاره می کند. پیانو به طور کلی دارای ۲ حامل می باشد که معمولا حامل بالایی را با کلید سل و حامل پایینی را با کلید فا نشان می دهند در اصل یکی از خطوط حامل برای Bass Clef (کلید فا   ) و یکی از آنها برای  Treble Clef (کلید سل ) می باشد. حامل بالایی معمولا نشان دهنده نت های سمت راست و حامل پایینی نشان دهنده نت های سمت چپ می باشد.

 • شما می توانید با نگاه کردن به سمت چپ حامل کلید سل را پیدا کنید که این کلید شبیه علامت & می باشد. این کلید معمولا بالا تر از دو کلید دیگر قرار می گیرد. کاربرد اصلی این کلید آن است که اسم خط ها و فواصل بین خطوط را به شما نشان دهد. کلید سل نت هایی را که با دست راست نواخته می شوند، نشان می دهند.
 • کلید فا را هم می توانید در سمت چپ حامل پیدا کنید که شبیه حرف C به صورتی که در آینه دیده شود می باشد و دو نقطه روی آن باشد. این کلید معمولا پایین تر از دو کلید دیگر قرار می گیرد. دست چپ معمولا نت های پایین تر (یا بم تر) پیانو را می زند که به آنها نت های باس می گویند.
 • نت هایی که در بالا و پایین حامل قرار دارند توسط خط های اضافی مشخص می شوند که به خط لگر (Ledger) معروفند.
 • در بعضی مواقع مانند زمانی که آهنگی را با نت های بالا اجرا می کنید شما دو کلید سل دارید یا برای آهنگ های ضعیف دو کلید فا دارید. در این موارد کلیدهای پایین نشان دهنده دست چپ شما خواند بود.
آشنایی با حامل و کلیدها
آشنایی با حامل و کلیدها

۲- نت ها را از هر کلید بخوانید

هر خط و فضایی بر روی حامل نشان دهنده یک نت روی کیبورد می باشد. با این حال نحوه خواندن این خطوط و فضاها به این بستگی دارد که شما در کلید سل هستید یا کلید فا.

 • حروفی که به صورت پررنگ و درشت (Bold) روی خط های حامل نوشته می شوند حروف اول نت ها می باشند که برای به خاطر سپردن این نت ها می توانید از جملات انگلیسی و یا هر راه دیگری استفاده کنید. این روش برای خط ها و فاصله های کلید سل می باشند

خط ها :  Every Good Boy Deserves Fudge.

فضاها : F A C E

 • همچنین برای خط ها و فاصله های کلید فا به صورت زیر می باشد

خط ها : Good Boys Do Fine Always

فضاها : All Cars Eat Gas

 • البته شما می توانید با هر روشی که به حفظ این نت ها برای شما کمک می کند استفاده کنید و به هر روشی که عمل کنید، مهم فهمیدن این خطوط حامل است. راه رسمی این کار هم این است که هر قطعه ای که اجرا می کنید، نام نتی را هم که اجرا می کنید را بگویید و آنقدر این کار را تکرار کنید، که تمام نت ها ملکه ذهنتان شوند.
خواندن نت ها
خواندن نت ها

۳- علامت و نشانه کلیدها را یاد بگیرید

در موسیقی ۱۲ کلید ماژور و ۱۲ کلید مینور وجود دارد. کلید آهنگ شما ممکن است که با علامت شارپ یا دیز (#) و یا فلت یا بمل (♭) و مطابق با کلیدهای فا و سل در حامل مشخص شوند و یا امکان دارد که علامتی هم نداشته باشند. این نشان می دهد که نت ها باید تیز و یا زیر در آهنگ و یا قسمتی از آن نواخته شوند.

 • زمانی که علامت # و ♭ وجود نداشتند، کلید شما C خواهد بود و نت شما روی کلیدهای سفید باید نواخته شود که مقیاس C major می باشد که در شکل نشان داده شده است.
 • به طور کلی با اضافه شدن هر علامت شارپ/ فلت(#/♭) به علامت کلید، نت کلید سفید قبلی به نت کلید سیاه تبدیل می شود.
 • کلیدهای ماژور عبارتند از : G (یک شارپ)، D (دو شارپ)، A (سه شارپ)، E (چهار شارپ)، B (پنج شارپ)، F# (شش شارپ)، C# (هفت شارپ)، C ♭ (هفت فلت)، G ♭ (شش فلت)، D ♭ (پنج فلت)، A ♭ (چهار فلت)، E ♭ (سه فلت)، B ♭ (دو فلت)،  F ♭ (یک فلت)
 • کلیدهای مینور : E (یک شارپ)، B (دو شارپ)، F# (سه شارپ)، C# (چهار شارپ)، G# (پنج شارپ)، D# (شش شارپ)، E ♭ (شش فلت)، B ♭ (پنج فلت)، F (چهار فلت)، C (سه فلت)، G (دو فلت)، D (یک فلت).
علامت کلیدها
علامت کلیدها

۴- اصول اولیه ریتم را تشخیص بدهید

ممکن است که متوجه شده باشید که نت های خاص دارای شکل های خاصی هم می باشند. اینها به شما می گویند که چه تعداد ضربه نیاز دارید تا این نت ها را در میزان حفظ کنید. میزان ها (یا ترازه و یا ترازک) با خط های عمودی در بین حامل ها مشخص می شوند.  محتوای میان هر دو خط عمودی را میزان و خط های عمودی را خط میزان می گویند. هر میزان ممکن است از سه یا چهار قسمت مساوی تشکیل شده باشد که به آن ضرب می گویند.

 • ریتم های زیر تعداد ضربات اصلی در میزان را توسط شماره ها نشان می دهند. ضربات مشابه با حرف x و ضربات جداگانه با علامت + نشان داده شده اند.

          نت یک شانزدهم یا دولا چنگ : (۱-x-x-x+2-x-x-x+3-x-x-x+4-x-x-x | 1-x-x-x…)

          نت یک هشتم یا نت چنگ : (۱-x+2-x+3-x+4-x | 1-x+2-x)

          نت یک چهارم یا نت سیاه : (۱+۲+۳+۴ | ۱+۲)

          نت نیم پرده یا نت سفید : (۱-۲+۳-۴ | ۱-۲ + ۳-۴٫٫٫)

          نت پرده یا نت گرد : (۱-۲-۳-۴ | ۱-۲-۳-۴٫٫٫)

تشخیص اصول اولیه ریتم
تشخیص اصول اولیه ریتم

۵- ریتم را با کسر میزان هماهنگ کنید

کسر میزان توسط کسری نمایش داده می شود که در انتهای حامل و بعد از کلید قرار دارد. برای بسیاری از آهنگ هایی که در سطح مبتدی می باشند این کسر به شیوه ۴/۴ می باشد که صورت کسر نشان دهنده تعداد ضربات در هر میزان و مخرج این کسر جنس نت های تشکیل دهنده را تشکیل می دهد.

 • صورت کسر تعداد ضربات در هر میزان را به شما نشان میدهد مثلا در کسر میزان ۴/۴ به شما می گوید در هر میزان ۴ ضربه (۱+۲+۳+۴ | ۱+۲+۳+۴٫٫٫) و در کسر میزان ¾ به شما می گوید ۳ ضربه (۱+۲+۳ | ۱+۲+۳٫٫٫) در میزان را وارد کنید و…
 • برای درک بهتر کسر میزان ابتدا لازم است بدانیم که نت ها علاوه بر اسم هایی مانند گرد و یا سفید و غیره یک معادل عددی هم دارند. مثلا نت سیاه را با عدد ¼ و نت سفید را با عدد ½ نشان می دهند. در عکس زیر می توانید معادل عددی نت ها را مشاهده فرمایید:
 • برای مثال کسر میزان ۴/۲ بدین معنی است که در هر میزان ۲ نت از جنس نت سیاه یا معادل زمانی ۲ نت سیاه باید وجود داشته باشد و یا کسر میزان ۸/۶ بدین معنی است که در هر میزان ۶ نت از جنس نت چنگ و یا معادل زمانی ۶ نت چنگ باید قرار بگیرد.
هماهنگی ریتم و کسر میزان
هماهنگی ریتم و کسر میزان

۶- سکوت ها (rest) را تشخیص دهید

سکوت ها به مکث در موسیقی گفته می شوند. همچون نت های موسیقی، سکوت ها هم دارای ریتم مشخصی می باشند و به شما کمک می کنند که چه مدت باید مکث کنید. ریتم های سکوت الگوهای خاصی مانند نت ها دارند بنابراین سکوت های پایه ای شامل :

 • سکوت دو چنگ
 • سکوت چنگ
 • سکوت سیاه
 • سکوت سفید
 • سکوت گرد
تشخیص سکوت ها
تشخیص سکوت ها

۷- علامت های عَرَضی(accidentals) را به درستی درک کنید

علامت های عَرَضی نام دیگر نمادهای دیز #، بمل ♭ و  بکار ♮ می باشد. زمانی که علامت های عَرَضی نوشته می شوند تمام نت ها برای آن خط/ فضا تغییر می کنند مگر اینکه علامت سل یا فا توسط علامت ♮  حذف شوند. بعد از میزان تمام نت های Sharp، flat و natural به حالت عادی و نرمال بر می گردند. علامت ‌های عرضی تا انتهای یک میزان تأثیر دارند. همچنین این تأثیر فقط روی نت مورد نظر در همان اکتاو است (و نه اکتاوهای دیگر).

 • علامت بکار ♮ همچنین می تواند که شارپ و یا فلت را از کلیدی که شما در آن قرار دارید حذف کند. برای مثال در کلید D major نت های F و C همیشه شارپ می باشند حتی بدون علامت های عرضی. زمانی که بکار ♮ را به این نت ها اضافه کنید شارپ را از میزان حذف خواهد کرد.
تشخیص علامت های عَرَضی
تشخیص علامت های عَرَضی

خواندن این مقاله هم می تواند برای شما مفید باشد: زدن آنلاین پیانو

قسمت سوم : ساخت موسیقی بر روی کیبورد

۱-موسیقی مناسب را انتخاب کنید

اگر شما یک مبتدی می باشید، یک کتاب در سطح مبتدی ها و یا کتاب های درسی می تواند شما را با یک آهنگ ساده آشنا کند که به شما کمک کند که اصول اولیه پیانو را تمرین کنید. این کتاب ها معمولا عباراتی در مورد موقعیت انگشت ها به شما می گویند که می تواند به شما کمک کند.

 • شما همچنین می توانید از فروشگاه لوازم موسیقی، کتاب فروشی ها و به صورت آنلاین مواد و وسایل اولیه پیانو را تهیه کنید
 • اگر شما تجربه موسیقی داشته باشید ممکن است که بخواهید از یک فروشگاه موسیقی بازدید کنید و از کارکنان آن در مورد مواد لازم برای شروع پیانو پرس و جو کنید.
 • با زمان کافی و داشتن تعهد، حتی مبتدیان هم می توانند آهنگای متوسط و سخت را هم یاد بگیرند. با این حال توجه کنید در صورتی که مبتدی هستید آهنگ های سخت را انتخاب نکنید چون برای شما دشورا می باشد و احتمالا باعث دلسردی شما از ادامه یادگیری خواهد شد.
انتخاب موسیقی مناسب
انتخاب موسیقی مناسب

۲- به موسیقی و ویژگی های آن نگاه کنید و آنها را برجسته کنید

هنگامی که اولین بار آهنگی را یاد گرفتید، علامت های عَرَضی (مانند شارپ#، فلت ♭ و بکار♮) می توانند شما را شگفت زده کنند. بنابراین ابتدا آنها را برجسته کنید (Highlight  ) تا آنها را گم نکنید. علاوه بر این ممکن است شما بخواهید:

 • نام نت ها را برای نت هایی که روی خطوط اضافه که در بالا و پایین حامل قرار دارند بنویسید زیرا این نیز می تواند برای خواندن برای شما دشوار باشد.
 • و یا در صورت سخت و غیر معمولی بودن انگشت زنی را برجسته کنید. به طور خاص مبتدیان با حرکت بین نت ها مشکل دارند (مثلا حرکت از Cبه F).
توجه به ویژگی های موسیقی
توجه به ویژگی های موسیقی

۳- یک موسیقی جدید را با یک دست بزنید

اول موسیقی را به بخش هایی که بتوانید مدیریت کنید تقسیم کنید. این کار برای هر شخصی متفاوت است و مثلا ممکن است شما آهنگ را در یک میزان و یا ۵ میزان اجرا کنید. بنابراین

 • با استفاده از دست راست بزنید. به آرامی ، با ریتم پایدار و تا زمانی که بخشی که روی آن کار می کنید را کامل می کنید بزنید.
 • تا زمانی که شما بتوانید نت ها را یکدست و مرتب با ضربات پایدار بزنید تمرین کنید. تمرین با یک دست را با دست چپ خودتان هم تکرار کنید.
 • می توانید از یک مترونوم هم استفاده کنید. آن را روی سرعت آرام تنظیم کنید تا بتواند به پایداری ضربات شما کمک کند. این به شما کمک می کند که احساس بهتری از ریتم داشته باشید.
 • زمانی که نواختن شما بهتر شد می توانید سرعت نواختن را هم زیاد کنید. و زمانی که شما سرعتتان را زیاد کردید می توانید به ملودی آهنگ ها هم گوش کنید.
زدن موسیقی با یک دست
زدن موسیقی با یک دست

۴- فاصله ها را شناسایی کنید و آنها را جدا کنید

بعد از آنکه با یک دست پیانو زدید احتمالا متوجه خواهید شد که بخش های خاصی از آهنگ برای شما مشکل تر از بقیه بخش ها می باشد. این بخش ها را جدا کرده و تمرین کنید تا بتوانید آنها را بدون درنگ و تردید و به صورت یکدست بزنید.

 • در هنگام تمرین به ترتیبی دست هایتان را عوض کنید و از یک دست بیشتر از دیگری استفاده نکنید.
 • اگر شما در هنگام تمرین متوجه شدید دچار مشکلات جدی در بخش هایی از موسیقی شده اید مانند پرش ها و فاصله ها، می توانید این کار را انجام دهید. تمرینات را می توانید در بسیاری از کتاب ها و یا بصورت آنلاین پیدا کنید.
شناسایی فاصله ها
شناسایی فاصله ها

۵- هر دو دست را با هم قرار دهید

زمانی که شما توانستید با یک دست پیانو بزنید. به آرامی شروع کنید که از هر دو دست به صورت همزمان استفاده کنید. این را هدف خودتان قرار دهید که برای اجرای نت ها از هر دو دست چپ و راستتان با هم استفاده کنید و ضربه بزنید.

 • زمانی که دست های شما با آهنگ بیشتر آشنا شدند و توانستید به صورت روان آن را اجرا کنید. می توانید سرعت زدن خودتان را به آرامی بیشتر کنید
 • بسیاری از ریتم های پیچیده مانند ترکیبی از نت های چنگ و دولا چنگ می تواند زمان بیشتری لازم داشته باشد.
 • بعضی از کتاب های موسیقی پایه ممکن است که کلیدهای سل و فا را در یک زمان تدریس کنند تا بتوانند هر کدام از دست ها را مسط کنند قبل از یانکه به صورت همزمان از آنها استفاده کنید.
تمرین با هر دو دست
تمرین با هر دو دست

۶- آهنگ های جدید را یاد بگیرید و آنها را تمرین کنید

یاد گرفتن آهنگ های جدید شما را درگیر چالش خواندن موسیقی می کند که می تواند به توانایی خواندن شما کمک کند. و علاوه بر آن هر چه بیشتر نوازندگی کنید دستان و انگشتان شما بیشتر با کیبورد آشنا خواهند شد که منجر به مهارت بیشتر و نوازندگی بیشتر خواهد شد.

 • بسیاری از آهنگ ها خصوصا آهنگ های قدیمی که گزینه های خوبی هستند . شما می توانید این آهنگ ها را در اینترنت سرچ کنید و آنها را تمرین کنید.
تمرین آهنگ های جدید
تمرین آهنگ های جدید

قسمت چهارم : با ژست مناسب بنوازید

۱-نیمکت پیانو را با ارتفاع مناسب برای خودتان تنظیم کنید

نیمکت پیانو شما باید در موقعیتی باشد که هنگام نشستن بر روی آن بدن شما در حالت راحتی قرار بگیرد و آرنج ها و بازوها خسته نشوند و پای شما هم روی زمین قرار بگیرد.

 • اکثر نیمکت های پیانو قابلیت تنظیم ارتفاع دارند که می توانید بهترین ارتفاع ممکن را انتخاب کنید.
تنظیم ارتفاع نیمکت پیانو
تنظیم ارتفاع نیمکت پیانو

۲- در هنگام زدن پیانو صاف بنشینید

سعی کنید طوری بنشینید که ستون فقرات شما در بهترین و صاف ترین حالت ممکن باشد. به این ترتیب به شما اجازه می دهد که ثبات بیشتری داشته باشید و تسلط بهتری هم بر روی کیبورد خواهید داشت. در صورت نشستن نادرست حتی می تواند به ستون فقرات شما آسیب وارد شود.

نشستن صحیح هنگام زدن پیانو
نشستن صحیح هنگام زدن پیانو

۳- ژست نشستن و تمرین خودتان را مداوم بررسی کنید

ممکن است زمانی که سرگرم تمرین کردن می باشدحواستان به ژست بدن خودتان نباشد و در حالت نادرستی قرار بگیرید. بنابراین سعی کنید هرچند لحظه یک بار ژست بدنتان را چک کنید تا زمانی که به ژست جدید عادت کنید و به صورت خودکار بدنتان را در موقعیت درستی قرار دهید.

 • در صورتی که حواستان باز هم پرت شد از خانواده یا دوستانتان بخواهید که در هنگام زدن به شما تذکر بدهند.
 • حتی می توانید در مقابل آینه تمرین کنید تا در صورت دیدن ژست اشتباه بدن خودتان آن را اصلاح کنید.
توجه به ژست نشستن
توجه به ژست نشستن
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هزینه پستی رایگان

در خرید های بالای 200 هزار تومان هزینه ارسال رایگان است

ضمانت بازگشت وجه

یک هفته ضمانت برگشت مبلغ

ارسال پستی

ارسال سریع و ایمن به همه نقاط ایران

درگاه پرداخت مطمئن

بانک ملت / زرین پال / پارسیان

© ریتم ساز 2020-2008