نحوه اجرای مقیاس کروماتیک در کلارینت

 در این مقاله درباره نحوه اجرای مقیاس کروماتیک در کلارینت بحث می کنیم در صورتی که مایل به یادگیری مقیاس کروماتیک در کلارینت هستید این مقاله را مطالعه کنید.

در حالی که مقیاس های ماژور ، مینور ، کروماتیک و مقیاس های دیگر ، بخش مهیج نواختن کلارینت نیستند ، اما آن ها بخشی ضروری از آموزش موسیقی هستند. مقیاس کروماتیک در کلارینت منحصر به فرد است ، زیرا کلارینت ، بر خلاف سازهای چوبی دیگر با محدوده های محدود  ، پس از آن که نوازنده نت های آلتیسیمو را اداره می کند ، می تواند آن را سه اکتاو اجرا کرد. این مقیاس اغلب برای شنوایی مورد نیاز است و یک فرصت های عالی برای تدریس نمودار انگشتان را فراهم می کنند ، انگشت های جایگزین را یاد می گیرند و به راحتی و سریع عمل می کنند.

مراحل اجرای مقیاس کروماتیک در کلارینت

۱- درک کنید مقیاس کروماتیک چیست.

یک مقیاس کروماتیک  با شروع از یک نت اجرا می شود
یک مقیاس کروماتیک با شروع از یک نت اجرا می شود

 بر خلاف مقیاس های ماژور که به دنبال الگوی کلی و نیم گام هستند ، یک مقیاس کروماتیک با شروع از یک نت اجرا می شود ، نواختن هر نت در ترتیب زمانی ، با یک نت در اکتاو دیگر ، و سپس همان کار را انجام می دهد تا زمانی که به نت اصلی برسید. در صورتی که حساس نیست ، به این تصویر یا مقیاس کروماتیک نوشته شده ، نگاه کنید.

   

۲- نت های پیشرفته اینهارمونیک را درک کنید.

نت های پیشرفته اینهارمونیک
نت های اینهارمونیک را یاد بگیرید.

 اینهارمونیک (Enharmonic) نت هایی هستند که صدا را یکسان می گذارند اما متفاوت هستند. اگر با چیدمان صفحه کلید پیانو آشنا هستید ، باید ایده بگیرید که این کار چگونه انجام می شود. نت تیز یک نت را در نیم گام افزایش می دهد. یک نت تخت آن را نیم گام پایین می آورد. کلید های سفید بر روی یک پیانو نت های طبیعی هستند ، و کلید های سیاه نت های تیز و تخت هستند. کلید سیاه بین D و E کلید Eb / D # است ، زیرا این یک نیم مرحله زیر E و یک نیم مرحله از بالای D است. بنابراین اینهارمونیک های بسیاری از نت ها دو نام دارند و در هنگام خواندن موسیقی برای اجرای یک مقیاس کروماتیک ، احتمالا با این ها مواجه خواهید شد.

   

 ۳-   با سیستم رجیستری کلارینت آشنا شوید.

کلید موجود در پشت کلارینت کلید رجیستری نامیده می شود
کلید موجود در پشت کلارینت کلید رجیستری نامیده می شود.

در اغلب سازها یک D پایین و یک D بالا به همان شیوه انگشتی  اجرا می شود ، و یک کلید اکتاو در پشت برای تغییر اکتاو وجود دارد . با این حال ، به دلیل طراحی کلارینت ، کلید موجود در پشت کلارینت کلید رجیستری نامیده می شود ، و با فشار دادن آن ، یک دوازدهم ، نه یک اکتاو (هشتم) اجرا می شود . از این جهت ، بیشتر انگشتان دست در کلارینت دارای دو نام هستند. به عنوان مثال ، سوراخ انگشت شست و سوراخ های سه تون اول پوشش داده شده C را تولید می کند و هنگامی که کلید رجیستری اضافه می شود ، نت به درجه بالا G  می رسد. به ویژه اگر در یک ساکسیفون یا ساز دیگر با کلید اکتاو تغییر دهید ، این  مسئله مهم خواهد بود .

 ۴-شروع به گرم کردن کنید.

رید و دستان خود را گرم کنید
قمیش و دستان خود را گرم کنید.

برای اجرا مقیاس صاف و مقیاس کروماتیک ، شما نیاز خواهید داشت که رید و دستان خود را گرم کنید و آماده اجرا کنید.

 ۵- نت شروع را انتخاب کنید.

یک نت خوب برای شروع G پایین می تواند باشد
یک نت خوب برای شروع می تواند  G پایین باشد.

به یاد داشته باشید که هر نتی که انتخاب می کنید ، باید حداقل یک اکتاو بالاتر از آن را داشته باشید. یک نت خوب برای شروع می تواند G پایین باشد ، مخصوصا اگر شما یک مبتدی نسبتا جدید هستید از این نت آغاز کنید. معمولا هنگامی که یک مقیاس کروماتیک به عنوان بخشی از اجرا درخواست می شود ، باید آن را در G پایین یا E قرار دهید. در نظر داشته باشید که این نت ها به ترتیب به کنسرت F و کنسرت D مراجعه می کنند.

برای یادگیری بهتر و اصولی تر، ما به شما بسته آموزشی آموزش تصویری سلفژ (نرم افزار آموزشی سلفژ) را پیشنهاد می دهیم.

در صورت تمایل به خرید لطفا روی تصویر زیر کلیک نمایید.

آموزش تصویری سلفژ

۶- مقیاس یک اکتاو را با استفاده از نمودار انگشتان اجرا کنید و یا کپی نوشته ای از مقیاس را تهیه کنید.

کپی نوشته ای از مقیاس را تهیه کنید.
کپی نوشته ای از مقیاس کروماتیک را تهیه کنید.

اگر در کنسرت F ) G پایین )شروع کردید ، شما G پایین ، G #، A، Bb، B و غیره را اجرا می کنید تا زمانی که به G بعدی برسید . تمرین این را در کل نت ها ، نت های نیمه ، نت های سه گانه و غیره ببینید که چگونه به سرعت شما می توانید آن را بنوازید. شما باید قادر به شنیدن هر نت به وضوح تعریف شده باشید.

۷- کار نواختن را تا دو و یا سه اکتاو انجام دهید.

اکتاو دوم نباید مشکلی باشد.
اگر تجربه داشته باشید نواختن اکتاو دوم نباید مشکلی باشد.

 اگر برای یک یا دو سال اجرا کردید ، اکتاو دوم نباید مشکل باشد. اگر شروع به G پایین کنید ، فقط می توانید تا رسیدن به G دوم  بالاتر از آن بروید ، و سپس به نت شروع خود بروید. اکتاو سوم زمان بیشتری برای استاد شدن خواهد داشت ، اما اگر عادت داشته باشید تمرین کنید و واقعا در نت های آلتیسیمو خود کار کنید ، می توانید آن را در هر زمان نیز اجرا کنید.

نکاتی درباره اجرای مقیاس کروماتیک در کلارینت

    تمرین مقیاس را با شروع همه نت ها، به جز  G آغاز کنید. شما هرگز نمی دانید که چه وقت مجبور به اجرای  یک مقیاس کروماتیک خارق العاده مانند مقیاس Ab هستید ،  همیشه آمادگی آن را داشته باشید.

    اگر با نت های بالای  خود مشکل دارید ، سعی کنید یک رید سخت تر را تهیه کنید.

    بسیاری از کتاب های روش  تدریس شامل مقیاس کروماتیک با شروع نت های خاص و یا تمرینات کروماتیک هستند. این می تواند برای اجرای شما بسیار مفید باشد و می تواند سرگرم کننده باشد.

    داشتن یک مقیاس کروماتیک در حافظه می تواند یک چیز مفید باشد و به شما امکان می دهد بدون هیچ گونه عجله ای و بدون داشتن ورق موسیقی هر کجا که هستید آن را اجرا کنید. اگر شما شروع به آماده شدن برای یک اجرا کنید اگر شما آن را حفظ کنید ، این امر باعث می شود در اجرا یک قدم جلوتر باشید.

    در بیشتر موزیک هایی که شامل قطعه آماده ، مقیاس های اصلی و مقیاس کروماتیک هستند ، کلارینت می تواند به طور بالقوه بالاترین نمره هر یک از ابزارها را کسب کند ، زیرا کلارینت می تواند اکتاو سوم را هم اجرا کند.

    اگر سعی می کنید با سرعت  بیشتر اجرا کنید و رید شما به اندازه کافی سریع نیست ، برای اینکه مقیاس را بهتر حفظ کنید ، ریدی را در نظر بگیرید که کمی بیشتر از پایه تراشیده شده است ، برای یک پاسخ سریع تر در زمان کمتر این نوع رید بهترین است.

هشدارهایی درباره اجرای مقیاس کروماتیک در کلارینت

هنگام حفظ مقیاس کروماتیک ، اطمینان حاصل کنید که نت ها را حفظ می کنید. در غیر این صورت ، اگر شما در وسط  اجرای مقیاس فراموش کنید ، قادر نخواهید بود به عقب برگردید و باید دوباره از اول شروع کنید. بنابراین باعث کاهش کیفیت نوازندگی خواهد شد.

سعی کنید ناامید نشوید به خصوص وقتی که اکتاوهای بالاتر را نگه دارید ، اگر نت ها به درستی نواخته نمی شود ، خودتان را عصبانی نکنید. اگر این اتفاق افتاد ، به سادگی کلارینت خود را در یک مکان امن قرار دهید ، کمی استراحت کنید و آرام شوید ، سپس دوباره امتحان کنید. شما در نهایت آن را یاد خواهید گرفت ، فقط زمان زیادی نیاز دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هزینه پستی رایگان

در خرید های بالای 200 هزار تومان هزینه ارسال رایگان است

ضمانت بازگشت وجه

یک هفته ضمانت برگشت مبلغ

ارسال پستی

ارسال سریع و ایمن به همه نقاط ایران

درگاه پرداخت مطمئن

بانک ملت / زرین پال / پارسیان

© ریتم ساز 2020-2008