بررسی و معرفی ساز ترومپت باس

ساز ترومپت باس که به نام ترومپت تنور نیز خوانده می شود ، یک اکتاو زیر سطح استاندارد ترومپت B تخت یا ترومپت C قرار دارد و می توان آن را با کلید (B- تخت یا C) قرار داد.

بر خلاف دیگر اعضای خانواده ترومپت ، ترومپت باس تقریباً هرگز توسط یک نوازنده ترومپت واقعی اجرا نمی شود ، بلکه معمولاً توسط یک نوازنده ترومبون اجرا می شود.

ما امروز دو نوع ترومپت باس داریم . ساز B تخت معمولاً فقط دارای سه دریچه است و بنابراین همیشه به E پایین در زیر شکاف باس فرو می رود. ساز C معمولاً دارای چهار دریچه خواهد بود ، بنابراین قادر به پایین آمدن به پایین D در زیر شکاف باس خواهد بود.

از نظر تئوری ، یک باس ترومپت و یک ترومبون تنور باید دقیقاً یکسان باشند به جز صدای دریچه ها در مقابل یک اسلاید. با این حال ، تولید کنندگان سعی در ایجاد دو ابزار مجزا دارند. باس ترومپت همیشه یک زنگ کوچک تر از ترومبون تنور خواهد داشت. این اندازه کوچک تر به معنای صدای درخشان تر و برجسته تر از ترومبون تنور است. این مطابق با تفکر مدرن ما در مورد ترومپت ها است در حالی که ترومبون ها نرم تر هستند.

صدای ساز ترومپت باس

ریچارد واگنر که چرخه اپرایی ۱۶ ساعته را نوشت ، بیشتر از آنچه فکر می کنید در دنیای سازهای  برنجی نقش داشته است. واگنر همچنین به بهتر شدن ترومپت باس نیز کمک کرد.

شاید شما این موضوع را قبلاً می دانستید و شاید به هیچ وجه چنین نبوده ، فقط تعدادی از سازها سابقه ای به اندازه ترومپت باس را به اشتراک می گذارند ، در دوره مدرن حتی کمتر یا به همان اندازه سردرگمی رنج می برند که چگونه و کجا باید اجرا کرد.

مبانی ساز ترومپت باس چیست؟

ترومپت باس یک نوع ترومپت است که یک ششم ، یک نهم یا یک اکتاو زیر یک ترومپت سنتی قرار دارد. عامل تعیین کننده این است که کلید باس در چه کلیدهایی قرار دارد – باس اغلب در C یا B♭ساخته می شود ، و هر یک بار در حالی که شما می خواهید یک دسته از باس E♭را ببینید. اکثر ترومپت های  باس ارکسترال حرفه ای در کلید C قرار دارند.

انواع ترومپت باس ها

ترومپت باس Bb

به عنوان نمونه ، صدای باس B♭ یک اکتاو در زیر ترومپت معمولی سوپرانو B♭ تنظیم می شود.

ترومپت باس Bb
ترومپت باس Bb

باس B♭معمولاً دارای سه دریچه است ، در حالی که معمولاً دسته باس C دارای چهار دریچه است. این امر به C اجازه می دهد تا کمی در دامنه پایین بیاید تا D در زیر شکاف باس فرو رود. قطعه دهانی بزرگ تر از دهانه ترومپت معمولی است ، اما هنوز کوچک تر از یک ترومبون است. بنابراین ، نوازندگان ترومبون اغلب به اجرای قطعات باس ترومپت در ادبیات ارکسترال مشغول هستند.

ترومپت باس C

ممکن است شما در صدای بین سازهای برنجی باس و ترومبون به برخی شباهت های قوی توجه داشته باشید ، اما متوجه می شوید که صدای باس با قدرت داشتن بیشتر صدای سخت تری را دارد (در واقع یک ترومپت است ، فقط یک یا دو اکتاو پایین تر را می نوازد ). مقصر سردرگمی بین این دو همچنین می تواند برخی از سازندگان سازهای مدرن باشد که نسخه هایی از ترومپت باس را تولید می کنند که چیزی بیشتر از سازهای ترومبون دریچه ای نیست که به شکل دیگری خم شده اند.

ترومپت باس C
ترومپت باس C

به این روش فکر کنید: اگر یک مدل ارزان قیمت از یک ترومپت باس خریداری می کنید ، به احتمال زیاد یک ترومبون دریچه نصب شده دوباره نصب می کنید (و لزوماً مشکلی با آن وجود ندارد).

منشا ترومپت باس ها

در حالی که ترومپت های مدرن باس شباهت بیشتری به ترومپت های باس دریچه ای دارند که در دهه ۱۸۲۰ در آلمان اختراع شده اند ، آنتونی بینز بحث جالب در مورد ترومپت های باس طبیعی را در کتاب خود با نام ” ابزار برنجی: تاریخ و توسعه آن ها” مطرح می کند. به گفته Baines ، سواره نظام پروس و گروه های نظامی در کل ، از دسته های باس ۹ فوت B♭استفاده می کردند تا انتهای پایین گروه را بچرخانند. علاوه بر این ، معمولاً یک قطعه باس ۱۳ فوتی در E وجود داشت که عملکرد چندانی را در این مسابقه مشاهده نکرد ، اما با این وجود حضور داشت. این ابزارها حلقه بسته شدند .

روح خلاقانه در جامعه برنجی در اواخر قرن ۱۸ میلادی شتاب گرفت و تا سال ۱۸۱۴ هاینریش استولزل دریچه هایی را روی ترومپت اختراع کرد (یا حداقل یک نسخه مهم آن را اختراع کرد). Allgemeine Musikalische Zeitung در سال ۱۸۲۱ گزارشی را با استفاده از Chromatische Tenor-trompetenbass Stölzel منتشر کرد – آنچه را که ما به آن “ترومپت باس” می گوییم. به راحتی می توان گفت که این ریشه های باس که به عنوان “تنور” نیز شناخته می شوند است. با دریچه ها ، و این مجموعه ای از ابزار است که الهام بخش ریچارد واگنر برای نوشتن برای آن ها است.

آموزش آواز و تصنیف خوانی مجموعه ای قابل استفاده برای افرادی است که می خواهند در زمان اندکی به یادگیری بپردازند. این پکیج به صورت تصویری و گام به گام  جهت آموزش در منزل و بدون صرف هزینه های بالای کلاس های آموزشی منتشر شده در ۲ لوح dvd و قابل استفاده در کامپیوتر و پلیرهای خانگی با تدریس استاد فریدون فراهانی می باشد.

جهت تهیه این مجموعه منحصر به فرد روی تصویر زیر کلیک نمایید. 

ارکسترها و آواز ترومپت باس

آنتونی بینز می نویسد: “انواع مختلفی از موارد فوق ، به دلیل برخورد نامرتب او با گروه های نظامی ، نتوانسته بود از چشم واگنر دور بماند.” در نتیجه ، به زودی ترومپت باس شکل تصورات واگنر شد. تا آن زمان که واگنر خود را در ترکیب Der Ring Des Nibelungen (در سراسر دهه ۱۸۵۰) غوطه ور کرد ، ترومپت باس در اروپا به خوبی شناخته شده بود. ترومپت باس در زمان عالی ظهور کرده بود. استفاده گسترده از واژنر لایت موتیف برای دستیابی به نتیجه مطلوب ، خواستار سازهای بی نظیر و صداهای غیر معمول بود.

واگنر دستور داد یک ترومپت باس سفارشی از سازنده مشهور ساز یوهان گوتفرید موریتز و ترومپت در کلید C ، با سر کج A و B♭تهیه کنند. واگنر در حقیقت می خواست از یکی از پیشگویی های باس پیشگام برای افتتاحیه Das Rheingold استفاده کند ، اما این بخش به سادگی بالا رفت.

در حدود زمانی که موریتس ترومپت باس خود را به واگنر در مونیخ ارسال کرد ، الکساندر شروع به ارائه جایگزینی مشابه کرد ، فقط به نظر می رسید  که بیشتر شبیه نسخه بزرگ تر از ترومپت سنتی بود (از نظر ظاهری موریتز شبیه به باریتون گروه مارش مدرن بود). در حالی که خانه های اپرا از اواسط تا اواخر قرن ۱۹ هر دو مدل Moritz و Alexander را به طور متناوب استفاده می کردند.

احتمالاً به دلیل تأثیر واگنر ، آهنگسازانی همچون استراوینسکی ، یاناکک و شونبرگ شروع به نوشتن آثاری با قطعات ترومپت باس کردند. به غیر از چرخه حلقه واگنر ، مراسم مناسک بهار توسط استراوینسکی شناخته شده ترین کار برای استفاده از ترومپت باس است. Gurre-Lieder Schoenberg – یکی از معدود آثار عاشقانه تونی او – ممکن است چالش برانگیزترین کار در مجموعه موسیقی باس ارکسترال باشد.

ترومپت باس و استفاده از آن در  جاز

سی تاف پیشگام در آوردن ترومپت باس به موسیقی جاز بود . تا آن زمان ، این نقش در درجه اول توسط ترومبون دریچه دار پر شد. گروه الیوت میسون از گروه وینتون مارشالیس در مرکز لینکلن به دلیل استفاده از ترومپت از باس بسیار شناخته شده است و راشاون راس نیز با صدای باس ضبط کرده است. راس به دلیل کار در استودیو و دوره حضورش در گروه دیو متیوز مشهور است.

سبک های مختلف ساز ترومپت را از کجا می توان خریداری کرد.

دسته های باس دارای اشکال ، کیفیت ها و جهت های دریچه های مختلف (بعضی از آن ها پیستون و برخی دوار) هستند.

ترومپت های پیستون دریچه ای

ترومپت های پیستون دریچه ای
ترومپت های پیستون دریچه ای

ترومپت های پیستون دریچه ای مقرون به صرفه ترین گزینه هستند و همچنین نسخه ای هستند که به احتمال زیاد در جاز مشاهده خواهید کرد. آن ها گاهی اوقات از پارامترهای جاز خارج می شوند ، و ممکن است شما در تنظیمات غیر حرفه ای آن ها را اغلب ببینید. Bach ، Conn ، Kanstul و Getzen همه قیمت های مناسبی ارائه می دهند.

ترومپت های دریچه چرخشی

ترومپت های دریچه چرخشی
ترومپت های دریچه چرخشی

ترومپت های دریچه چرخشی معمولاً آلمانی یا اتریشی هستند و برای اشکال سنتی تر موسیقی در نظر گرفته شده اند . Cerveny ، Gopp ، Schagerl ، Dotzauer ، Kuhnl & Hoyer و Miraphone همگی نسخه های چرخشی از دسته باس را ارائه می دهند. این ترومپت ها همچنین دارای شکاف و ساخت وسیع تری هستند ، بنابراین صدا ملایم تر خواهد بود. آن ها ممکن است نزدیک ترین خویشاوند ترومپت واگنر باشند که از استولزل سفارش داده شده است.

ترومپت باس های ارکسترال

ترومپت باس های ارکسترال
ترومپت باس های ارکسترال

ترومپت باس های ارکسترال توسط الکساندر ، تین ، لاتش ، هلموت و ویگت ارائه می شوند. مینل وستون نیز ترومپت هایی در این دسته می سازد. آن ها در C قرار دارند و احتمالاً شما در هنگام اجرای Rite of Spring یا چرخه حلقه واگنر یک نوازنده ارکسترال حرفه ای با استفاده از یکی از این موارد را پیدا خواهید کرد. تولید کنندگان آن ها به طور قطع دقیق ترین نسخه از ترومپت باس هستند.

تهیه ترومپت باس

شما افراد زیادی را پیدا نمی کنید که به دنبال خرید یک دسته از ترومپت باس ها باشند، و مطمئناً در روز “انتخاب ساز خود” یک مدیر گروه را پیشنهاد نخواهند کرد که یکی از آن ها را به دانشجویان ارائه دهد. ما در زمانی زندگی می کنیم که اجراهای آگاهانه از نظر تاریخی اهمیت دارند ، اما فقط از دوستان نوازنده  خود بخواهید که باید با یک سیم باس ضبط کنند. احتمالاً نمی توانید از ادبیات یاد شده ارکسترال فوق بگذرید بدون اینکه بتوانید ساز خود را در جعبه باس نگه دارید.

مخصوصاً نوازندگان ترومبون باید مدتی را با نحوه نواختن ترومپت باس آشنا کنند. علاوه بر این ، ممکن است متوجه شوید که صدای بی نظیر صدای باس صدای آنچه شما به عنوان یک نوازنده به فهرست خود می آورید را تقویت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هزینه پستی رایگان

در خرید های بالای 200 هزار تومان هزینه ارسال رایگان است

ضمانت بازگشت وجه

یک هفته ضمانت برگشت مبلغ

ارسال پستی

ارسال سریع و ایمن به همه نقاط ایران

درگاه پرداخت مطمئن

بانک ملت / زرین پال / پارسیان

© ریتم ساز 2020-2008