آموزش نحوه ی دمیدن در ساز ساکسیفون

ساکسیفون صدای زیبایی ایجاد می کند و بسیار دلربا است. آموزش نحوه ی دمیدن در ساز ساکسیفون را در این مقاله مطالعه کنید تا بتوانید در اجرای این ساز پیشرفت کنید.

یاد گرفتن نوازندگی و یادگیری نواختن آهنگ های منحصر به فرد با ساز ساکسیفون یک احساس فوق العاده است. اکنون که شما ساز خود را انتخاب کرده اید ، وقت آن است که اولین نت خود را اجرا کنید. با استفاده از ساکسیفون برای نواختن آماده شوید. با دمیدن درست هوا به قطعه دهانی ، می توان برای رسیدن به اولین نت خود  تلاش کنید. با این حال ، دمیدن به ساکسیفون و ایجاد یک نت کمی پیچیده تر از آن است که فکر می کنید. این بدان معنی است که صحیح نگه داشتن ساکسیفون ، قرار دادن انگشتان در موقعیت های صحیح و تنظیم دهان همگی برای ایجاد یک نت زیبا ضروری است.

قسمت اول: نگه داشتن مناسب ساکسیفون

را در موقعیت مناسب خود قرار دهید
ساز را در موقعیت مناسب خود قرار دهید.

 ۱- به طور مستقیم بنشینید و ساکسیفون را به سمت راست بدن خود بگیرید.

 سطح چانه خود را مستقیم نگه دارید. انگشت شست خود را در موقعیت مناسب خود قرار دهید ، قطعه دهانی ساکسیفون را به سمت مرکز بدن خود نگه دارید ، قسمت انتهایی  ساکسیفون بر پای راست خود تکیه بدهید.

انگشت شست دست راست خود را در قسمت جا انگشتی بخش پایین ساکسیفون قرار دهید.
انگشت شست دست راست خود را در قسمت جا انگشتی بخش پایین ساکسیفون قرار دهید.

 ۲- دو انگشت شست دست خود را بر روی جایگاه محافظ انگشت شست که در پشت ساکسیفون قرار دارد بگذارید.

 پشت ساکسیفون معمولا دو قطعه سیاه پلاستیکی دارد ، یکی نزدیک به انتهای ساکسیفون و یکی نزدیک به قسمت بالای ساکسیفون است. انگشت شست دست راست خود را در قسمت جا انگشتی بخش پایین ساکسیفون قرار دهید. باید بقیه انگشتانتان بتوانند به اطراف و جلو حرکت کنند و خم شوند. سپس انگشت شست انگشتان دست خود را بالا ببرید تا انگشتانتان بتوانند به جلو حرکت کنند.

انگشتان دست شما باید مقدار زیادی آزادی حرکت را داشته باشد و شست شما باید وزن ساکسیفون را تحمل کند.

انگشتان چپ خود را در جلوی ساکسیفون قرار دهید.
انگشتان چپ خود را در جلوی ساکسیفون قرار دهید.

۳-  دست چپ خود را بر روی ۳ کلید مروارید مانند قرار دهید.

انگشتان چپ خود را در جلوی ساکسیفون قرار دهید. آن ها باید به طور طبیعی بر  روی چهار دکمه مروارید ، یعنی  سه دکمه ی بزرگ و یک  دکمه ی کوچک قرار بگیرند. انگشت اشاره ی خود را بر روی دکمه بالا قرار دهید. دکمه کوچک را جا بگذارید و انگشت  دیگر خود را بر روی دکمه وسط قرار دهید. سپس انگشت چهارم را روی دکمه پایین قرار دهید.

انگشت کوچک شما بر روی  چند کلید دیگر شناور خواهد شد ، اما در حال حاضر لازم نیست که در مورد آن ها نگران باشید.

انگشتان دست راست خود را به اطراف و جلوی ساکسیفون خم کنید.
انگشتان دست راست خود را  خم کنید.

۴- سه کلید موجود در پایین ساکسیفون را با دست راست خود فشار دهید.

یک بار دیگر، انگشتان دست راست خود را به اطراف و جلوی ساکسیفون خم کنید. سه جای انگشت برجسته وجود دارد که اگر انگشت شست خود را در جای مناسب قرار دهید به طور طبیعی به سمت انگشتان شما می آید. انگشت اشاره خود را بر روی کلید بالا قرار دهید ، انگشت خود را بر روی کلید میانبر و انگشت چهارم خود را روی کلید پایین قرار دهید.

انگشت کوچک شما به طور طبیعی بر روی چند کلید دیگر قرار خواهد گرفت ، اما لازم نیست در مورد آن ها نگران باشید.

قسمت دوم : دمیدن به دهانه ساز

قطعه دهانی ساکسیفون را در دهان خود بگذارید.
قطعه دهانی ساکسیفون را در دهان خود بگذارید.

۱- دهانه ساکسیفون را درون دهان خود قرار دهید.

با قرار دادن دست های خود در موقعیت صحیح ، قطعه دهانی ساکسیفون را در دهان خود بگذارید. سر خود را در این فرایند حرکت ندهید. دستان شما باید بتوانند تمام کارها را انجام دهند.

قسمت پایین و انتهای ساکسیفون را به سمت راست خود بکشید تا بتوانید دست راست خود را برای پخش کلیدهای پایین تر آسان تر حرکت دهید.

دو دندان جلوی خود را روی دهانه ساز قرار دهید.
برای اجرای ساکسیفون دو دندان جلوی خود را روی دهانه ساز قرار دهید.

 ۲- دو دندان جلوی خود را روی قطعه دهانی قرار دهید.

شما اکنون آماده هستید که اولین نت خود را با ساز ساکسیفون اجرا کنید. به آرامی دو دندان جلوی خود را روی دهانه ساز قرار دهید. در حدود یک سوم از قطعه دهانی را در دهانتان قرار دهید و دهانتان را به پایین بکشید. لب پایین شما باید به قطعه دهانی بچسبد.

برای شروع ممکن است احساس ناخوشایندی داشته باشید ، اما هرچه بیشتر تمرین کنید راحت تر می شوید.

لب های خود را با استفاده از عضلات جانبی سفت کنید تا در جای خود محکم قرار گیرد.
لب های خود را با استفاده از عضلات جانبی سفت کنید تا در جای خود محکم قرار گیرد.

۳- با استفاده از ماهیچه های اطراف دهان خود ، قطعه ی دهانی را احاطه کنید.

 دهان خود را در اطراف دهان گیر قرار دهید ، لب های خود را با استفاده از عضلات جانبی سفت کنید تا در جای خود محکم قرار گیرد. شما دهان خود را به قطعه دهانی  محکم چسبانده اید و هوای طبیعی ایجاد کرده اید و در آن قسمت که دهان خود را قرار داده اید هیچ شکافی وجود ندارد ، به این معنی که حداکثر کنترل دستگاه را داشته باشید.

وانمود کنید که شما یک نوشیدنی یا یک لیمو را می خورید و سپس لب خود را خالی کنید. موقعیت دهان به طور قابل توجهی مشابه آن است.

  

کلید B را با انگشت اشاره خود فشار دهید.
کلید B را با انگشت اشاره خود فشار دهید.

  ۴- کلید B بر روی ساکسیفون را فشار دهید.

اجرا کلید B بهترین نقطه برای شروع در ساز ساکسیفون است ، زیرا ساده ترین نوع اجرا است. بدون ضبط صدا در ساکسیفون بدون اجرا یک نت ، صدا را ایجاد می کند و یا صدا را تولید نمی کند. با قرار دادن  دست چپ خود بر روی کلیدهای مناسب ، کلید B را با انگشت اشاره خود فشار دهید. کلید B کلیدی است که انگشت اشاره شما به طور طبیعی به سمت آن می چرخد.

این کار باعث می شود ، طول هوا در طول گذر از ساکسیفون کوتاه شود ، که نتیجه آن یک نت متفاوت است.

کلید ها را به سختی فشار ندهید. این کار بسیار خطرناک خواهد بود و می تواند به ساکسیفون شما آسیب برساند. سعی کنید فقط به اندازه کافی فشار داده شود تا دریچه زیر کلید بسته شود. شما می توانید آن را در زیر خود کلید مورد نظر خود فشار دهید.

یک اجرای صحیح با تمرین کامل می شود.
یک اجرای صحیح با تمرین کامل می شود.

۵-  به قطعه دهانی هوا بدمید تا یک نت را اجرا کنید.

دهان خود را در موقعیت مناسب قرار دهید و انگشت خود را با فشار دادن کلید B، به آرامی به دهان گیر یا قطعه دهانی هوا بدمید. هوا از طریق رید عبور می کند ، از طریق آن از ساکسیفون عبور می کند و از طرف دیگر، نت B تولید می شود.

 اگر ساکسیفون کار نمی کند و صدایی از آن بیرون نمی آید ، سعی کنید که مقدار  نیرویی را که با آن می دمید بیشتر کنید. بسیاری از نوازندگان مبتدی ساکسیفون  برای اجرای صحیح نت ها خیلی سخت تلاش می کنند. در ابتدا امکان دارد که شما هیجان زده شوید و سعی کنید آن را دوباره اجرا کنید تا مشکلات خود را از بین ببرید. به یاد داشته باشید ، که یک اجرای صحیح با تمرین کامل می شود.

برای یادگیری بهتر و اصولی تر، ما به شما بسته آموزشی آموزش تصویری ساز ساکسیفون را پیشنهاد می دهیم.

در صورت تمایل به خرید لطفا روی تصویر زیر کلیک نمایید.

آموزش ساکسیفون

آموزش ساکسیفون
مدرس استاد مسعود عظیمی فر
قابل اجرا در پلیرهای خانگی
برند لوح گسترش دنیای نرم افزار

قسمت سوم : تنظیم تنفس و موقعیت دهان

بر روی زمین  دراز بکشید و هوا را به داخل سینه بکشید
بر روی زمین  دراز بکشید و هوا را به داخل سینه بکشید.

۱- فرآیند تنفس با انجام تمرینات پایه را تجسم کنید.

 تمرینات تنفسی به طور کلی به تکنیک اجرای صحیح نت شما کمک می کند ، اما قبل از اینکه اجرا کنید ،  این تمرینات تنفسی ریه های شما را با هوا گسترش می دهد.

با یک تمرین ساده شروع کنید. بر روی زمین  دراز بکشید و هوا را به داخل سینه بکشید و سپس هوا را به بیرون انتقال دهید. سپس ، یک جسم سنگین ، مانند یک کتاب را بر روی سینه خود قرار دهید. نفس بکشید و باز دم خود را از سینه خارج کنید. در صورت نفس کشیدن ، کتاب ها باید به سمت بالا حرکت کنند و هنگام بازدم کتاب ها باید به سمت پایین بیاید. این به شما کمک می کند روند تنفس را تجسم کنید.

  

یک جریان طولانی مدت هوا پخش کنید.
یک جریان طولانی مدت هوا پخش کنید.

۲- صدای سوت زدن را با ساکسیفون امتحان کنید.

موقعیت زبان و شکل دهان شما می تواند کیفیت یک نت را تغییر دهد. بدون ساکسیفون ، یک نفس عمیق بکشید و سپس تا زمانی که می توانید از آن نفس استفاده کنید. شما باید یک جریان طولانی مدت هوا پخش کنید. اکنون ، دوباره این تمرین را امتحان کنید ، اما این با هوا را به قطعه دهانی ساکسیفون  وارد کنید.

به صدای انتهایی نت گوش دهید ، باید قوی و به همان اندازه یا حتی بیشتر باشد. این تمرین را چند بار انجام دهید تا زمانی که صدای نت برای ۵ تا ۱۰ ثانیه یکسان باشد.

  

نت را فقط از طریق ماهیچه های صورت خود تنظیم کنید.
نت را فقط از طریق ماهیچه های صورت خود تنظیم کنید.

۳- تمرین تبسم برای اجرای نت ها را انجام دهید.

 توجه داشته باشید تمرین تبسم در حال اجرا اگر چه ممکن است به عنوان یک راه برای چهره ی بهتر داشتن بر روی صحنه باشد ، تونالیته نت های شما را هم تغییر می دهد. با لبخند زدن ، شما دو طرف دهان خود را به سمت  قطعه دهانی فشار می دهید. با این کار شکل دهان شما را تغییر می یابد ، شما قادر خواهید بود صدای نت را فقط از طریق ماهیچه های صورت خود تنظیم کنید.

تمرین نواختن B را بدون لبخند بزنید ، سپس B را با لبخند اجرا کنید. برای تفاوت ظریف در تونالیته بین دو نت  به آن گوش کنید.

گونه های خود را پف کنید و برای اجرای نت B به ساکسیفون بدمید.
گونه های خود را پف کنید و برای اجرای نت B به ساکسیفون بدمید.

۴ – تنفس دایره ای را شروع کنید.

شروع تمرین تنفس دایره ای تنفس دایمی یک تکنیک پیشرفته است که در آن شما همچنان می توانید جریان هوا را در ریه های خود ادامه دهید و در عین حال یک نت را اجرا کنید. برای تمرین این کار، دهان خود را با آب زیاد پر کنید. سپس ، چندین بار دم و بازدم را بدون دخالت دهان انجام دهید و نفس بکشید. بدون متوقف کردن تنفس و تغییر حالت لب ها  سعی کنید آب را از دهان خود در جریان نازک ثابت نگه دارید. این مفهوم اساسی تنفس دایره ای است.

هنگامی که بر تنفس دایره ای خود با آب تسلط می یابید ، با یک ساکسیفون تمرین کنید. گونه های خود را پف کنید و برای اجرای نت B به ساکسیفون بدمید. سپس ، زبان خود را به بالا دهان خود بچسبانید. سپس ، از طریق بینی خود نفس بکشید ، باید بتوانید نت  B را اجرا کنید. سپس دهان خود را با هوای تازه پر کنید و زبان خود را دوباره با طرف بالا ببرید.

توجه داشته باشید تمرین این فرآیند طول می کشد ، اما یک مهارت ارزشمند برای یادگیری است به طوری که نت های طولانی آسان به اجرا در می آیند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هزینه پستی رایگان

در خرید های بالای 200 هزار تومان هزینه ارسال رایگان است

ضمانت بازگشت وجه

یک هفته ضمانت برگشت مبلغ

ارسال پستی

ارسال سریع و ایمن به همه نقاط ایران

درگاه پرداخت مطمئن

بانک ملت / زرین پال / پارسیان

© ریتم ساز 2020-2008