تاریخچه ساز ترومپت

در مورد تاریخچه ساز ترومپت چقدر می دانید؟ منشا ترومپت کجاست؟ ترومپت ها چطور تکامل پیدا کرده اند؟ برای یافتن این سوالات به خواندن این مقاله ادامه دهید.

ترومپت مدت زمان طولانی وجود داشته است. در حدود ۱۵۰۰ سال قبل از میلاد و یا شاید حتی طولانی تر. انسان اولیه متوجه شد که شاخ های حیوانات ، هر دو انتهای آن باز و با لب های خود می توانند با آن  اجرا کنند ، صداهایی بلند و طنین انداز ایجاد می کنند که مسافت های طولانی دارند. صنعتگران این ترومپت با ارزش را تزئین کردند و در نهایت شروع به بازآفرینی مجدد آن ها در فلز و سرامیک کردند تا اولین قدم هایی که انسان  برای ساخته  ترومپت برداشته بود ، آغاز شود. ترومپت های نخستین  از مواد مختلفی ساخته شده و از مناطق مختلفی آمده بودند.

منشاء ترومپت

منشاء ترومپت را می توان در چند هزار سال پیش کشف کرد. با این حال ، از آنجایی که ترومپت های ابتدایی سازهای بادی موزون بودند که این نوازنده به راحتی با حرکت دادن لب ها به صدا در می آمد ، آن ها را نمی توان به طور واضح از منشا ترومپت ، که صدای آن ها به همان روش تولید می شود ، تشخیص داد.

ترومپت های قدیمی از مواد مختلفی
ترومپت های قدیمی از مواد مختلفی ساخته می شدند.

ترومپت های قدیمی از مواد مختلفی از جمله چوب ، بامبو ، پوست ، خاک رس ، استخوان انسان و فلز ساخته می شدند. تصور می شود که در هر قاره ای از آن ها در مراسم مذهبی و شعبده بازی استفاده شده است.

ترومپت باستانی ساخته شده از خشت ، در پرو یافت شده است.

تاریخچه ساز ترومپت قبل از دوران مدرن

در دوره های یونان و روم باستان ، از ترومپت ها برای نظم در زمان جنگ استفاده می شد ، و از این رو مناسب و تحسین برانگیز بودند. پس از آن ، تقریباً همه اروپایی ها گروه های موسیقی متنوعی داشتند که موسیقی نظامی را اجرا می کردند.

در قرن هفدهم بود که از این ترومپت صرفاً در مجموعه های موسیقی استفاده می شد. با این حال ، در آن زمان ، هنوز هم به  فقط می توانست هارمونیک طبیعی تولید کند ، بنابراین ترومپت هنوز ابزاری کاملاً کاربردی نبود.

از ورق های نقره و فلز برنز برای ساخت ترومپت ها
از ورق های نقره و فلز برنز برای ساخت ترومپت ها استفاده شده است.

تا سال ۱۵۰۰ قبل از میلاد ، از ورق های نقره و فلز برنز برای ساخت ترومپت ها در سراسر جهان در آفریقا ، اروپا و آسیا مورد استفاده قرار می گرفت. برخی از آن ها ترومپت تشریفاتی و برخی دیگر کاملاً کاربردی بودند ، بنابراین این سازها با طیف گسترده ای از سبک ها و دکوراسیون ساخته می شدند. هدف مورد نظر آن ها عمدتاً استفاده از آن ها در زمان جنگ ، صداهای هشدار دهنده و مراسم مذهبی بود.

کامل تر شدن ترومپت

در اواخر قرون وسطا بود که نوازندگان  شروع به فکر کردن  درباره چیزی به عنوان ابزاری که با آن موسیقی بنوازند ، شدند. در آن زمان ، نوازندگان ترومپت ابزاری محدود داشتند ، زیرا ترومپت های آن زمان  محدود به یک لحن اصلی و سری های هارمونیک مربوط به آن لحن بودند. برای تغییر کلیدها ، نوازنده مجبور بود یک ترومپت متفاوت را انتخاب کند.

با این حال ، نوازندگان ترومپت با استعداد توانستند گام هایی به بزرگی ، سری های overtone تولید کنند. همچنین با بازی در رجیستری بالا و استفاده از تکنیک های متنوع ، امکان پخش طیف های وسیع تری در کنار سری هارمونیک و انجام ملودی ها فراهم شد. “ترومپت طبیعی” و آهنگسازهای دوره باروک همراه آن توسط باخ ، هندل ، ویوالدی و دیگران نمایانگر اوج این صدا است ، هرچند که ترومپت طبیعی در دوره های کلاسیک و رمانتیک همچنان ادامه داشت.

ایده جدید تغییر گام در قرن هجدهم رخ داد ، هنگامی که ترومپت ها با اختراعی به نام “crooks” یا “shanks” مجهز شدند. این ها بخش های کوتاهی از لوله های اضافی بود که توانست به آن اضافه شود تا نت اصلی آن را با یک تکه جدید تنظیم کند. یک ترومپت می تواند مورد استفاده بسیاری از افراد باشد ، اگر چه نوازنده هنوز هم مجبور بود اجرای  خود را متوفق کند و به صورت دستی کرک ها را برای تغییر تون تغییر دهد  و یک لحن اولیه جدید را انتخاب کند.

ترومپت های امروزی

این ترومپت ها در اواخر قرن ۱۸ میلادی به عنوان اختراع آنتون ویدینگر ، ظهور کرد. این ابزار اولین ترومپتی  بود که با استفاده از کلیدهایی که باعث باز شدن و بسته شدن سوراخ های تن در امتداد لوله برآمدگی می شوند ، قادر به نواختن و اجرا آهنگ در مقیاس کامل کروماتیک در هر رجیستری بود. هایدن به طور خاص  برای علاقه مندان به ترومپت کلید خورده بود ، هرچند ماهیت طراحی آن در مقایسه با ترومپت طبیعی مانع لحن می شد. بلافاصله پس از آن ، اختراع دریچه ها ، لوله مورد استفاده را محدود به استفاده محدود می کرد.

در سال ۱۸۱۸ ، یک نوازنده ترومپت آلمانی به نام هاینریش دیوید استولزل اولین همکاری با ساز برنجی را با همکاری فریدریش بلوومل ایجاد کرد. ترومپت دریچه مدرن متولد شد. پس از تکمیل آن ، این اختراع تقریباً مناسب و لحن زیبایی را در طیف کاملی از ترومپت ایجاد کرد.

نکته قابل توجه ، ترومپت طبیعی (با کلاهک) تا پایان دهه ۱۸۰۰ همچنان بر استفاده از ارکسترال تسلط داشت ، اگر چه طراحی  دریچه در نهایت به استانداردی تبدیل شد که امروزه می شناسیم.

زمان شروع  ضبط ، که از اوایل قرن بیستم با ادیسون آغاز شد ، با صدای ترومپت  مهربان بود. لحن تیز و پر سر و صدا آن در ضبط ها بریده شد ، به همین دلیل برای آهنگسازان و نوازندگان آن  زمان محبوب شد. شخصیت های سرگرم کننده بزرگی مانند لوئیس آرمسترانگ به ترومپت یک تصویر  جالب و سرگرم کننده داد که تا به امروز پابرجا است.

برای یادگیری اصولی فلوت ، ما به شما بسته آموزشی آموزش تصویری ساز فلوت سطح مقدماتی را پیشنهاد می دهیم.

در صورت تمایل به خرید لطفا روی تصویر زیر کلیک نمایید.

آموزش تصویری ساز فلوت سطح مقدماتی

بررسی تکامل ترومپت از قرن چهاردهم

ترومپت دارای تاریخ طولانی و غنی است و از این باور شروع می شود که در مصر باستان ، یونان و خاور نزدیک ، از این ترومپت به عنوان وسیله علامت دهی استفاده می شده است. چارلز کلاگت نخستین بار در سال ۱۷۸۸ اقدام به ایجاد مکانیسم دریچه ای به شکل یک ترومپت نمود ، با این حال اولین عملی که توسط هاینریش استولزل و فردریش بلوژمل در سال ۱۸۱۸ ابداع شد و به عنوان شیر دریچه جعبه ای شناخته می شود.

در مصر باستان ، یونان و خاور نزدیک ، از این ترومپت
در مصر باستان ، یونان و خاور نزدیک ، از ترومپت استفاده شده است.

در دوره رمانتیک ، ترومپت در اشکال مختلف هنری مانند ادبیات و موسیقی مشهود بود. در این مدت ، ترومپت صرفاً به عنوان ابزاری که برای سیگنال دهی و اعلام در کنار سایر اهداف مشابه و مرتبط استفاده می شود ، شناخته شد. بعداً وقتی شروع کرد که ترومپت به عنوان یک ساز موسیقی در نظر گرفته می شود.

تاریخچه ساز ترومپت در قرن چهاردهم – پانزدهم: فرم تاشو

ترومپت شکل تاشو خود را در قرن ۱۴ و ۱۵ به دست آورد. در این مدت از آن به عنوان ترومپت طبیعی یاد شده و تون های “هارمونیک” تولید می شود. در این زمان ، tromba da tirarsi ظهور کرد ، ابزاری که با ایجاد یک اسلاید بر روی لوله دهان نصب شده بود تا مقیاس کروماتیک ایجاد کند.

تاریخچه ساز ترومپت در قرن شانزدهم: نیازهای نظامی

از این ترومپ هم در قرن شانزدهم در اهداف دوستانه و هم از نظر نظامی استفاده می شد. ساخت ترومپت در این مدت در آلمان نیز رواج پیدا کرد. پیش از پایان این دوره ، استفاده از ترومپت برای کارهای موسیقی آغاز شد. در ابتدا از گام پایین ترومپت استفاده شد ، سپس بعداً نوازندگان شروع به استفاده از قطعات بالاتر سری هارمونیک کردند.

تاریخچه ساز ترومپت در قرن هفدهم و هجدهم :ترومپت محبوبیت پیدا می کند.

ترومپت در اوج خود بود و در سده های ۱۷ و ۱۸ توسط آهنگسازان مشهور مانند لئوپولد (پدر موتسارت) و مایکل (برادر هایدن) در آثار موسیقی خود مورد استفاده قرار گرفت. ترومپت این زمان در کلید D یا C بود که برای اهداف دربار و در کلید Eb یا F هنگام استفاده از ارتش مورد استفاده قرار می گرفت. نوازندگان این دوره به طور خاص در گام های مختلف اجرا کردند. نکته قابل توجه این است که در سال ۱۸۱۴ ، دریچه ها به ترومپت اضافه شدند تا بتواند به طور مساوی از مقیاس کروماتیک استفاده کند.

تاریخچه ساز ترومپت در قرن نوزدهم: سازهای ارکسترال

این ترومپ در قرن نوزدهم اکنون به عنوان یک ساز ارکسترال شناخته می شد. ترومپت این دوره در کلید F بود و یک خمی برای کلیدهای پایین داشت. ترومپت همچنان پیشرفت هایی همچون مکانیزم اسلایدها را که از دهه ۱۶۰۰ تلاش شده است ، تحت کنترل خود قرار داد. بعداً خمی های ارکسترال با دریچه ها جایگزین شدند. تغییراتی در اندازه ترومپت نیز رخ داده است. با توجه به پیشرفت هایی که در این زمینه انجام شد ، حالا صدای بلند تر و راحت تر اجرا می شود.

ساز ترومپت تکامل پیدا کرده است.
در قرن نوزدهم ساز ترومپت تکامل پیدا کرد.

نوازنده گان معروف ترومپت

ترومپت به همه سبک های موسیقی وارد شده است ، از کلاسیک گرفته تا جاز تا راک تا بلوز همه را شامل می شود.

نوازندگان مشهور جاز عبارتند از لوئیس آرمسترانگ ، کلیفورد براون ، لی مورگان ، کلارک تری ، هری جیمز ، دیزی ژیلسپی ، آرتورو ساندولا ، مینارد فرگوسن ، مایلز دیویس ، هرب آلپرت ، چاک مانگیون ، وینتون مارسالالیز و بسیاری دیگر.

نوازندگان مشهور کلاسیک ترومپت عبارتند از موریس آندره ، توماس راینر ، رافائل مندز ، دیوید کراوس ، سرگئی ناکاریاکوف ، بود هرتس ، فیل دریسول و غیره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هزینه پستی رایگان

در خرید های بالای 200 هزار تومان هزینه ارسال رایگان است

ضمانت بازگشت وجه

یک هفته ضمانت برگشت مبلغ

ارسال پستی

ارسال سریع و ایمن به همه نقاط ایران

درگاه پرداخت مطمئن

بانک ملت / زرین پال / پارسیان

© ریتم ساز 2020-2008